Komfortos utazás, biztos megállás

Nagy utat tettünk meg a macskaköves úton fakerékkel való zötykölődéstől odáig, hogy egy tükörsima úton, számítógép által felügyelt futómű felett, kényelmesen utazzunk.
Természetesen össze se lehet hasonlítani azt a komfortot, kényelmet és biztos úttartást, amit a mai autók nyújtanak egy százéves hintóhoz képest - és, hogy ez így van, arról néhány olyan alkatrész gondoskodik, amelyekről most fogunk bővebben hallani.
Lengéscsillapító
Hosszúkás alakú, csőszerű izé. Minden kerék mellett találunk egy ilyet. Egyik feladata, hogy az út egyenetlensége miatt ki/elmozduló kereket mielőbb „visszatérítse a jó útra”. Azaz, a legrövidebb időn belül a gumiabroncs ismét kapcsolatban legyen a talajjal, úttal. Mondanunk sem kell, ez miért óriási jelentőségű. Jellemzően minden lengéscsillapítóban egy dugattyút kell elképzelnünk, amiben olaj van – még a „gázosokban” is. A gáznyomásos lengéscsillapítókban nitrogén gáz is található – általában a munkatér alsó részén. A mérnökök rájöttek ugyanis, hogy a csak olajjal töltött lengéscsillapítók hatékonysága nem megfelelő.
E mellett a – köznapi kifejezéssel elnevezett – teleszkóp a körülötte tekergő spirálrugó mozgását csillapítja, szabályozza. Ha pl. csak egy spirálrugóval szerelt jármű nagy sebességgel óhajtana kanyarodni, a rugó az ívbelső oldalon – kanyarsebességtől, súlytól függően – nagyon „megnyúlna”, ezáltal a kanyar külső íve felé a jármű – az átterhelés miatt – akár fel is borulhatna. Ilyenkor jön „Mr. ne pattogjunk annyira” és szabályozza a rugó útját, kimozgását a benne lévő dugattyúval.
Nem fogok újat mondani azzal, hogy bizony ez az alkatrészünk is idővel szögre akasztja a mezét. Miután a benne lévő dugattyú több milliószor fel és le mozgott, elfárad. Átlagosan 4-5 évig szolgál egy lengéscsillapító, de találkozunk akár 10 évnél idősebb veteránnal is. Nagy mértékben függ a lengéscsillapítónk élettartama a vezetési szokásainktól, az útjaink minőségétől, attól pl., hogy mennyit használjuk terepen a járművet. Ha fékezéskor vibrációt érzünk a kormányon, ha megnő a fékút, ha instabilabbnak érezzük az autót, ha a gumikopás nem egyenletes, ha pattog az autó, mind utalhat arra, hogy jöhetnek a cserejátékosok. Igen, többesszámban! Ugyanis – minden gyártó felhívja rá külön is a figyelmet – sohasem cseréljük csak az egyik oldali lengéscsillapítót! Alap tétel, hogy mindkét oldalon ugyanolyan teljesítménnyel kell dolgozni a lengéscsillapítónak.
Spirálrugó
Egy – nevéhez hűen – spirál alakban feltekert, edzett acélrúd. Igazi keményfiú! A futómű szerves részét képezi a belső terében elhelyezett cimbijével, a lengéscsillapítóval egyetemben. Könnyedén megbirkózik az út egyenetlenségeivel. Szent hitvallása, hogy a kocsiszekrényt (annak súlyát) mindig ugyanolyan távolságra tartsa az úttól. Elnyeli és tárolja (összehúzódáskor) a mozgási energiát, majd kiengedéskor szépen megszabadul attól. Ezt szinte végtelen alkalommal megteszi. Szegény ezért is fárad el a végére. Szép lassan veszít a hatékonyságából, extrém esetben el is törik. Magától értetődik, hogy ilyenkor – érdemei megemlítése mellett – nyugdíjazzuk a lengéscsillapítóknál említett „kettős csere” módszerével. Ne rugózzunk feleslegesen a témán! Párban illik-és kell cseréni őket is! Ha az egyik oldalon újra cseréljük a spirálrugót, a másik oldalon meghagyjuk a banyapúpos vénséget, akkor az új fiú – hiába friss és erőteljes – sokkal hamarabb elfárad, hiszen ilyenkor sokkal nagyobb teher nehezedik a vállára.
Figyeljünk oda autónk állapotára! Ismerjük meg a működési elvét legalább alapszinten és értsük meg a jeleket, melyekkel üzen nekünk, ha baj van! A gondoskodásunkért cserébe sokáig élvezhetjük a társaságát. Jelen cikk írója rajongásig szereti öreg négykerekű barátját, aki 17 évesen is fitt, fiatalos és energikus, hála a törődésnek. Egy autó nem attól öreg, hogy 20 éves, hanem attól, ha nem kapta meg a törődést.
Kellemes autózást kívánunk!
Az Alkatrész Outlet.hu csapata